Wolnościowiec przeciwko aborcji

Facebookmail

Motto:
„Powiedziałem, żeby mnie nawet nie wkurwiała, ma wyskrobać.”
– usłyszane w McDonaldzie

Wydaje się, że nie ma większej sprzeczności, jak wolnościowiec anti-choice. Jednak właśnie pojęcie – oraz instynktowne poczucie – wolności kłóci się – moim zdaniem – z dopuszczalnością aborcji.

Znany jest argument z ochrony ludzkiego życia. Mówi o nim Mehdi Hasan, lewicowiec i mahometanin, redaktor brytyjskiego „New Statesmana”. My, lewicowcy bronimy upośledzonych, bezbronnych, a któż jest bardziej bezbronny od zarodka? Szczegółowy, choć trochę napuszony wykład nt. filozoficznych, zw. ontologicznych aspektów tego podejścia, dał Błażej Skrzypulec w „Pressjach”. Mówiąc najkrócej, chodzi o potraktowanie nienarodzonego jako podmiotu, który ma swoje aspiracje i interesy.

Niby dość oczywiste, ale pojawiają się zagadnienie: Dość trudno zaakceptować, że ktoś (lub coś), kto (co) nie mówi, nie myśli, a nawet nie odczuwa, i podlega całkowicie decyzjom innych osób, może być podmiotem. Mówić można o potencjalnym podmiocie, ale aktualnym – kłóci się to z doświadczeniem i z praktyką dyskursu, w którym wszyscy uczestnicy chcą decydować za tego kogoś (coś). Zaakceptowanie podmiotowości i – siłą rzeczy – osobowości ludzkiego płodu niosłoby w zasadzie koniec dyskusji nad aborcją: Nikt normalny raczej nie zdecydowałby się zabić kogoś z pełną świadomością, że to drugi człowiek, nawet za cenę głębokiej zmiany fizycznej, życiowej, porzucenia aspiracji, o czym mówią zwolennicy opcji „pro-choice„. Nikt świadomie nie zrobi z siebie „matki Madzi z Sosnowca”.

Z czego dokładnie wynika ta odmowa podmiotowości płodu? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla zrozumienia, dlaczego dopuszczanie aborcji jest błędem. Otóż otwarcie przyznaje się, że organizm taki nie jest człowiekiem, gdyż nie spełnia pewnych funkcji. Zazwyczaj mowa o kognitywnych, ale w grę wchodzą też fizjologiczne, jak choćby reaktywność emocjonalna.

Przyjmując, że na miano człowieka jednostka zasługuje dopiero zyskawszy pewną funkcjonalność, nie różnimy się niczym od kapitalistów: niesprawny pracownik, konsument bez kasy, ślepy odbiorca reklamy – wszyscy w logice kapitalizmu są bezwartościowi. Ludzie głęboko upośledzeni, trwale przykuci do łóżek, dzieci nie rokujące nadziei na samodzielne życie – stanowią obciążenie i dla najbliższych, i dla całego społeczeństwa. Idąc tropem funkcjonalistycznym, może kiedyś dojdziemy do tego, że na miano człowieka będzie zasługiwał ktoś kto umie mówić, a może czytać i pisać, a może ma dochody na określonym poziomie i odpowiednio dużo konsumuje.

Wolnościowca musi przerażać łatwość, z jaką przyjmuje się arbitralne rozstrzygnięcia gremiów lekarskich co do tego, od którego tygodnia – albo od jakiej funkcji – zaczyna się człowiek. Cedowanie odpowiedzialności za życiowe rozstrzygnięcia na szersze lub węższe przekupne kliki, bynajmniej nie stanowi dążenia do wolności. Jest to raczej „ucieczka od wolności”. Ku komfortowi (komfort naruszają wizje „wyskrobanych” płodów – co bardziej człekokształtne. Ciało zabitego „wykształconego” płodu to nie to samo co „grudka komórek”. Zupełnie tak, jak byśmy nie jadali koników – przyjaciół człowieka, ale świnki to i owszem). Wydaje mi się, że jest to wcale nie najmniejszy aspekt całej sprawy. Chodzi o właściwe, pełne pojęcie stanu, do jakiego dążymy: Czy rzeczywiście chcemy wolności? Czy rzeczywiście chcemy mieć własny pogląd o człowieczeństwie (lub nie) drugiej istoty?

 

Pozostaje jeszcze kwestia społeczno-ekonomiczna. Oczywiście, są przypadki, w których pojawienie się dziecka, szczególnie upośledzonego, jest socjoekonomiczną katastrofą. Problem polega na tym, że wyznaczenie cezury takiej katastrofy jest równie niemożliwe, jak wyznaczenie cezury człowieczeństwa płodu. Dla jednej to zrezygnować z chleba co drugi dzień, dla innej – z pracy, dla kolejnej – z wycieczki dookoła świata. Po prawdzie, często chodzi o utrzymanie stylu życia, wypisanego na kamiennych tablicach przez kapłanów kapitalizmu, na chwałę patriarchatu, z korzyścią dla tych, którzy lubią sobie pochędożyć, ale nie lubią brać odpowiedzialności. W Wielkiej Brytanii 2 razy więcej kobiet niż mężczyzn jest za ograniczeniem prawa do aborcji. W Polsce mówi kark do karka: „Powiedziałem, żeby mnie nawet nie wkurwiała, ma wyskrobać.”

Współcześnie wychowanie dziecka, szczególnie upośledzonego, wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, a więc odpływu sporych kwot z systemu „swobodnej wymiany rynkowej”. Wymaga też zmian ludzkich postaw z indywidualistycznych w altruistyczne, solidarnościowe. Dopuszczając aborcję potwierdzamy wizję człowieka wymagającego bata, skoncentrowanego na własnym interesie, i „wojny wszystkich ze wszystkimi”. Czy to jest lewicowe?

Zresztą, o ile społeczeństwo faktycznie jakoś tam realizuje zasadę solidarności, można ciążę donosić, a dziecko oddać. Oczywiście, wiąże się to z ciężkim przeżyciem, niewyobrażalnym (zwłaszcza dla mnie – mężczyzny), ale jeśli na drugiej szali położy się ludzkie życie, trudno o wątpliwości.

Jedyny aspekt prawa do aborcji, którego nie śmiem poruszać, to kwestia ciąży w wyniku gwałtu. Co  się wtedy czuje i o co tak naprawdę w tej sytuacji chodzi, mogą wiedzieć jedynie zgwałcone.

Niniejszy tekst, w nieco innej wersji, stanowi też mój debiut na Lewicy Chrześcijańskiej.

Facebookmail

4 thoughts on “Wolnościowiec przeciwko aborcji

 1. ni_kt

  Chociaż zgadzam się z Tobą pod względem etycznym, to muszę wskazać pewien argument, który mnie skłonił ku akceptacji wolności wyboru.
  Mianowicie: wiele młodych kobiet nie jest nawet świadoma tego, że istnieją „okienka życia”. Wielu „karków” nie wie jakie ma „opcje” w przypadku niechcianej ciąży.
  Jeśli nie dopuszczamy prawa do aborcji to zgadzamy się na istnienie podziemia aborcyjnego, na które nie mamy wpływu. Myślę, że lepiej dla tych płodów byłoby, gdyby pozwolić dziewczynie(matce?) na dokonanie aborcji, ale przedtem porozmawiać z nią o tym co innego może zrobić i czym w rzeczywistości jest to co chce zrobić. Zaoferować pomoc może…
  Takiego podejścia nie można się spodziewać po lekarzu dokonującym zabiegów nielegalnie.

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   To jest oczywiście kwestia bardzo indywidualna, ale sądzę, że ludzie raczej wiedzą skąd się biorą dzieci i można od nich wymagać pewnego rozeznania w kwestii tego, co z takim niechcianym dzieckiem można zrobić.

   Natomiast dotykasz bardzo istotnej kwestii: za aborcję jest odpowiedzialne po części całe społeczeństwo, klimat kulturowy z jednej strony (konsumpcja, użycie), a z drugiej postawa, w której brakuje troski o drugiego.

   Odpowiedz
   1. admin Autor wpisu

    Ach, wszędzie to prawo własności. 🙂 A serio, dziecko ma też swoje prawo. To tyle na poziomie sloganów. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.