Chyba nie ma w Polsce ani na świecie Firmy, która by nie chciała osiągać bardzo dużych zysków. Raczej każdy w tym celu zakłada swoją działalność. Jednak, aby tak się stało, pracownicy, którzy tam pracują powinni być kompetentni i posiadać adekwatną wiedzę do swojego stanowiska. Mimo, że Firma dobrze prosperuje to nieuniknione jest to, iż w pewnym momencie nie będzie miała jakichkolwiek problemów. Prędzej czy później to nastąpi, czy tego chcemy czy nie. Jeśli już one wystąpią, to warto mieć w swoim zespole osoby, które będą umiały sobie z nimi poradzić bez żadnego wysiłku. Często jest tak, że codziennie możemy mieć do czynienia z rozwiązywaniem problemów. Tak już jest w Firmach, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, który sobie założyliśmy. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest twórcze rozwiązywanie problemów.
Czym jest zjawisko twórczego rozwiązywania problemów?
Nie każdy zapewne wie czym w ogóle jest to zjawisko. Dlatego też na początku należałoby zaznaczyć, iż twórcze rozwiązanie problemów jest procesem bardzo złożonym. Wiadomo, iż rozwiązywanie problemów w organizacji jest bardzo ważne. Od tego zależy jej sukces. Jeśli nie zrobimy nic w celu ich naprawienia to możemy być pewni, że nie odniesiemy sukcesu a porażkę. Co najważniejsze, z ich rozwiązaniem nie wszyscy są w stanie sobie poradzić. Nawet Szefowie. Zwłaszcza, jeśli mamy na myśli coś takiego jak twórcze rozwiązywanie problemów. Jak można znaleźć metody, które pozwolą nad rozwiązać powstałe w Firmie problemy? Większość pracodawców, gdy słyszy słowo problem ma na myśli dwa podłoża. Są nimi na pewno brak pieniędzy oraz nic innego jak pomyłka pracownika. Jakie są rozwiązania tych problemów? To proste albo powiększenie kapitału spółki poprzez zaciągnięcie kredytu, albo przygotowanie wypowiedzenia dla pracownika. Jednak to nie jedyne problemy, jakie mogą spotkać Firmę. Większość Pracodawców nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale problemy mogą być złożone. Przecież brak środków oraz błędy pracownika nie biorą się z niczego, od tak sobie. Muszą mieć przecież jakieś podłoże. Dlatego warto wspomnieć, iż takie problemy mogą wynikać z innych aspektów, typu: niewłaściwe zarządzanie, kiepska atmosfera w Firmie lub w zespole oraz brak docenienia i zmotywowania pracownika. Jak widać rozwiązanie tego problemu przy takich aspektach nie jest proste. Dlatego należy zaznaczyć, iż często rozwiązywanie problemów w organizacji może przebiegać w sposób twórczy . Myśląc twórczy, mamy na myśli dość innowacyjny, skuteczny oraz oczywiście wymyślny.
Jakie są zatem metody na pozbycie się problemów?
Możemy wyróżnić kilka takich dość innowacyjnych:
- Poszukiwanie niesprawdzonych metod – Często dzieje się tak, że działamy w sposób rutynowy. Tylko sprawdzone metody według niektórych są w stanie dać poczucie bezpieczeństwa. Jednak to jest błąd. Pracodawcy powinni szukać nowych rozwiązań, po prostu iść do przodu. Może akurat to co wcześniej wydawało się dla nas dość dziwne, teraz będzie odpowiednie? Przecież to, że coś jest niesprawdzone wcześniej, nie oznacza od razu, że jest niedobre, nie działa.
- Zabawa w rozwiązywanie problemów – Zabawy dają nam relaks, a dzięki temu może będziemy w stanie inaczej spojrzeć na powstały problem. Warto odgrywać scenki, które ten problem przedstawiają. Dzięki czemu będzie można znaleźć źródło problemu i poszukać najlepszych rozwiązań.
- Nic nie rób – Czasami warto przeczekać problem. Kto wie, może ktoś z pracowników wcześniej wpadnie na jakieś sensowne rozwiązanie?
- Wywoływanie burzy mózgów – Warto zaangażować inne osoby do stworzenia rozwiązania problemu. Warto przedstawić problem na kartce, jakoś go rozpisać.
- Zadaj kilka pytań, które dotyczą istniejącego problemu – Warto napisać je na kartce i spróbować na nie odpowiedzieć. Dzięki temu dokonamy jego głębszej analizy.
- Stworzenie mapy myśli – Chodzi o stworzenie rysunku i odprowadzenie od niego strzałek. Na ich końcach można umieścić albo inne rysunki albo słowa kluczowe.
Jeśli w jakiejkolwiek Firmie występują problemy to warto, aby pomyślał nad Twórczym rozwiązaniem problemów. To pomaga. Dzięki temu każdy spojrzy na problem z innej perspektywy.