Motywacja pracownika – przykłady

Nie każdy za pewne wie, ale w dzisiejszych czasach motywacja pracownika jest bardzo ważna. I każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników powinien być tego świadomy. Jeśli pracownik jest motywowany, to możemy być pewni, że będzie bardziej efektywny i wydajny. Jego wyniki w pracy będą dużo lepsze i będzie dawał z siebie wszystko. Będzie wiedział, że jest ważny w Firmie. Jednak jeśli Przełożeni nie będą motywować to można być pewnym, że pracownik straci chęć do pracy, jego wydajność znacznie spadnie. Praca może być wykonywana niedokładnie, po łebkach. Niestety problemem jaki obecnie w Firmach występuje jest brak orientacji przełożonych na to co może motywować ich podwładnych. Kto jak nie oni powinni o tym wiedzieć? Tak naprawdę jest to bardzo trudny i dość złożony temat. Niestety nie ma jednej metody, która byłaby w stanie zmotywować wszystkich pracowników do dalszej efektywnej pracy. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić zagadnienie typu motywacja pracownika przykłady.

Jakie są przykłady motywacji pracownika?

Jak już było wspomniane obecnie pracodawcy mają problem ze zmotywowaniem swoich własnych pracowników. Wszystko przez to, ze po prostu nie wiedzą jak to zrobić. A wiadomo, że jak pracownik nie będzie dobrze pracował to Firma nie będzie przynosiła zysków, a straty. Nie o to przecież chodzi. Motywowanie jest wyzwaniem dla Kierownictwa i menadżerów. Nie ma Firmy, w której nie zdarzają się dni, kiedy pracownik jest mniej zaangażowany w pracę. Tak czasami jest. Ale można sprawić, iż takich dni w roku będzie znacznie mniej lub po prostu całkowicie znikną. Jeśli chcesz, aby pracownik pracował bardziej efektywnie musisz najpierw określić jakich efektów oczekujesz i z czego będziesz rozliczać swój zespół. To jest bardzo ważne. Ważne jest także to, aby określić dość jasny i zrozumiały system premiowy. Dodatkowo ścieżka kariery w danej Firmie powinna być także opisana i przedstawiona każdemu pracownikowi. Każdy Kierownik powinien jasno przedstawić cele na dany tydzień, miesiąc, kwartał swojemu zespołowi. Wtedy ludzie wiedzą co mają robić i na kiedy. Takie informacje muszą być przekazane już na etapie wdrażania pracownika do pracy. Nie później. Każdy przełożony musi rozliczać swój zespół z zadań i obowiązków. Bez tego pracownik nie jest w stanie stwierdzić co ma robić i jaki jest cel działania. Praca nie będzie efektywna. Metoda ORK pozwala jasno określić cele pracownika.

Poza tym, aby zmotywować pracownika powinniśmy określić ścieżkę kariery. Dzięki temu, że podwładny będzie wiedział, że ma szansę w przyszłości na podwyżkę i awans jego praca będzie zdecydowanie bardziej wydajna. Można także pokazać pracownikami ścieżkę wraz z widełkami wynagrodzenia na każdym etapie. To tym bardziej zmotywuje pracownika, gdyż każdy chce zarabiać jak najwięcej.
Kolejnym motywatorem jest przyjazne miejsce pracy. Jeśli pracownik ma zapewniony komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny to możemy być pewni, że praca będzie lepsza. Warto sprawdzić czy jest miejsce, gdzie można spokojnie zjeść obiad, jaki jest sposób komunikowania się pracowników oraz czy nie ma zbyt dużego hałasu. Te czynniki mają wpływ na jakość wykonywanej pracy.
Warto także dawać częste feedbacki. To jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu pracownik wie, że przełożony zdaje sobie sprawę z tego co jest wykonywane każdego dnia. Warto, aby przełożony utrzymywał kontakt z podwładnymi.
Ważnym aspektem jest także stawianie na rozwój pracowników. Jeśli pracodawca będzie wysyłał pracowników na różnego rodzaju szkolenia, ten będzie wiedział, że pracodawca go ceni i chce, aby dalej pracował dla niego.
Pracodawca powinien bardzo często doceniać pracę i zaangażowanie każdego pracownika. Wpływa to przede wszystkim na zaspokojenie potrzeby szacunku i przynależności do grupy. Nie ma chyba osoby, która nie lubi być chwalona i doceniona. To jest naprawdę duży motywator.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż motywowanie pracowników jest bardzo ważne. Jeśli oczywiście nie chcemy, aby pracownik odszedł do konkurencji należy zrobić wszystko, aby podwładny czuł się doceniany.