Smart Mob technologiczna nowość

Tłum jest słowem, który dotyka Ciebie niemalże na co dzień. Ty też należysz do tłumu. Ale co ma on wspólnego ze słowem Smart Mob? Poznaj najważniejsze informacje.

Słyszysz i czytasz o tzw. Smart Mob’ie i nie wiesz co to jest? Koledzy zasypują Ciebie opowiadaniami o zachowywaniu się jak Smart Mob, a Ty łapiesz się za głowę i próbujesz sobie przypomnieć co oznaczał ten termin, przecież na pewno musisz znać tą terminologię. Śpieszymy z pomocą pojęcie Smart Mob jest prostsze niż myślisz.

Smart Mob to nic innego jak bystry tłum. Pojęcie to zostało wprowadzone wraz z rozwojem technologii i elektroniki, zwłaszcza internetu. Oznacza dosłownie nowe formy zachowania zbiorowego. Sposoby zachowania się tłumu w ten sam sposób, w określonych, podobnych sytuacjach. Jest to tak zwana zbiorowa koordynacja tłumu przy jednoczesnym braku osób kierujących tłumem. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia ze Smart Mobem wówczas, gdy na drodze przechodnie poruszają się w ten sam sposób, być może wypracowany wcześniej przez rodziców, i poruszają się tak, pomimo, że nie ma wśród nich lidera – osoby narzucającej określony sposób zachowania się, a jednocześnie wiedzą jak się poruszać dzięki technologiom, np. gdy wyszli na chodnik i poruszają się w ustalony wcześniej sposób poprzez komunikatory technologiczne.

Dobrym przykładem jest rozsyłanie do obywateli wiadomości o niebezpiecznych warunkach atmosferycznych i proszenie ich o pozostanie w domach. Wówczas obserwujemy znacznie mniejszy, jeśli nie żaden, ruch na drogach, w których wcześniej występowało wysokie natężenie ruchu. Smart Mob musi być powiązany z technologią, jakiegoś rodzaju komunikatem wysyłanym czy umiejscowionym w sieci.

Podsumowując Smart Mob to dosłownie bystry tłum, który koordynuje swoje poczynania dzięki informacji trzymanej na urządzeniu nowoczesnej technologii, jednocześnie brak lidera czy osoby koordynującej dane zachowanie się tego tłumu.