Reklamacje, historia i przyszłość.

Dialog – Jedna z najważniejszych umiejętności ludzkości. Dzięki jego pomocy powstał świat jaki znamy, to on prowadzi nasz gatunek do chwały. Usługi biznesowe.

W biznesie jest to również bardzo ważna umiejętność, której niestety nie wszystkie firmy pojęły. Dobrze działające przedsiębiorstwo, które chce odnieść sukces musi poświęcać swoje zasoby na obsługę, ale i rozmowę z potencjalnymi kupcami. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie kolejne kanały komunikacji z klientem wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeszcze kilka lat temu istniały papierowe księgi skarg i zażaleń, część firm prowadziła swoje infolinie inne używały środków masowego przekazu takich jak prasa, telewizja czy radio i wszystkim to w pełni wystarczało.

Te ostatnie 3 zostały z nami oczywiście aż do dziś, lecz regularnie tracą coraz to bardziej na znaczeniu. W przeciwną stronę rośnie wskaźnik wszystkich usług związanych siecią Internet. Dzięki stale rozwijającej się technologii mocno w siłę urosły wcześniej wspomniane infolinie. Zamiast zatrudniania pracowników przez każdą firmę z osobna, coraz bardziej popularne staje się wynajmowanie obsługi telefonicznej przez profesjonalne call center które posiada odpowiednią infrastrukturę, procedury i miejmy nadzieję odpowiednio wyszkoloną kadrę. Zrzuca to również część odpowiedzialności z firmy zlecającej, prawdopodobnie również pozwala zredukować koszty

Powszechny dostęp do Internetu otworzył niemal nieograniczone możliwości na kontakt z klientem. W pierwszych latach powstały środki bazujące na tym co było znane wcześniej. Księgi gości, proste czaty zamiast rozmów telefonicznych. Im bliżej obecnego roku tym bardziej zwiększała się liczba dostępnych środków przekazu. Listy mailingowe, rozbudowane interaktywne FAQ, niesamowicie popularne w ostatnich latach serwisy społecznościowe – gdzie według dzisiejszych standardów nie może zabraknąć żadnej firmy, ale też sportowca, muzyka czy też polityka.

Co w przyszłości? Na dziś wygląda, że najbliższe lata będą należały do sztucznej inteligencji. Już obecne niektóre firmy posiadają tak rozbudowane czat boty, że ciężko jest określić, czy piszemy z człowiekiem czy nie. W telekomunikacji również coraz to częściej testowane są rozwiązania symulujące głos człowieka, co w połączeniu z bogatą bazą rozwiązań może spowodować, że w niedalekiej przyszłości nie będziemy w stanie powiedzieć, czy rozmawiamy z człowiekiem czy też z maszyną bliską perfekcji.