Czym jest komunikacja niewerbalna?

Komunikacja w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Nie tylko w pracy, ale także na co dzień w różnych sytuacjach. Jednak bardzo często ludzie nie zdają sobie w ogóle sprawy jak ważna jest komunikacja, szczególnie ta niewerbalna. Należałoby dodać, iż odgrywa ona dość istotną rolę. Większą od wypowiadanych przez nas słów. Jest to ważne zarówno w codziennych kontaktach jak i tych biznesowych. Czym jest w ogóle komunikacja niewerbalna? Jeśli ktoś nie wie, to warto, aby zapoznał się z niniejszym artykułem w którym będzie wszystko opisane.

Co to jest komunikacja niewerbalna?

Nie każdy wie, ale jest to nic innego jak znaczna część komunikacji, która przekazuje informacje przede wszystkim za pośrednictwem innych kanałów niż język czy to mówiony, czy też pisany. Warto dodać, iż jest nią oczywiście wszystko to, co przekazujemy. Nie używając przy tym w ogóle żadnych słów. Warto wspomnieć, iż taką komunikację można podzielić na różne sygnały:

 • dziedziczone – to takie, które są dziedziczone genetycznie,
 • wrodzone – to takie, z którymi się rodzimy; chodzi o dziedzictwo biologiczne,
 • wyuczone – to sygnał, którego można się nauczyć; jest dziedzictwem kulturowym;

Warto dodać, iż komunikacja niewerbalna odpowiada głównie za zastępowanie mowy. Szczególnie mowa tutaj o sytuacjach, w których wykorzystywanie do tego mowy jest znacznie utrudnione lub w ogóle niemożliwe. W tym przypadku bardzo wyraźne jest pokazywanie emocji i postaw.

Co obejmuje zatem komunikacja niewerbalna?

Otóż są to:

 • dotyk,
 • wzrok,
 • gesty,
 • wyraz twarzy,
 • głos, a w szczególności jego ton, akcentowanie oraz płynność mowy,
 • postawa ciała,
 • wygląd fizyczny,
 • dystans między rozmówcami.

Na pewno nie każdy wie, ale jeśli mamy bezpośrednie kontakty z kimś to, w tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa w tym przypadku postawa wobec współrozmówcy. Ale nie tylko. Również gestykulacja jest bardzo ważna. Jednak na pewno nie każdy wie, iż większość gestów człowiek wykonuje po prostu nieświadomie. Dlatego całkowite kontrolowanie gestów czy w ogóle zachowania jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Szczególnie gdy odczuwamy niezadowolenie, strach czy też niechęć. Warto wspomnieć, iż komunikacja niewerbalna ma bardzo duże znaczenie. to wszystko ukazuje, szczególnie nasze zachowanie wobec drugiej osoby, jaki mamy do niej stosunek. Mimika jest najważniejsza. To z niej jesteśmy w stanie bardzo dużo odczytać. Wyraża ona uczucia. Jeśli zaś chodzi o naszą postawę i ruchy, to na ich podstawie inni są w stanie odczytać czy jesteśmy nieśmiali czy bardzo pewni siebie. Uścisk dłoni także jest w stanie dużo powiedzieć o człowieku. A nawet większość ludzi o tym nie wiedziała.

A głos, czy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Szczególnie jeśli chodzi o barwę, intonację oraz szybkość mówienia. To wszystko jest w stanie pokazać czy jesteśmy źli czy zadowoleni. Czy się czegoś obawiamy czy nie. Ważne są także dźwięki typu westchnienia czy śmiech. Kontakt wzrokowy jest także ważny w komunikacji niewerbalnej. Jeśli podczas rozmowy, nie patrzymy na kogoś to może oznaczać to, iż nie jesteśmy zainteresowani rozmową. Jeśli zaś patrzymy w oczy to znaczy, iż chcemy rozmawiać. Jeśli unikamy wzroku to nie tylko oznacza niechęć, ale także strach, kłamstwo czy też zarozumiałość. Strój jaki nosimy na co dzień lub na jakiekolwiek okazje świadczy o nas. Szczególnie kolor. Ukazuje to jaki mamy nastrój, zainteresowania czy upodobania. Ukazuje także szacunek wobec współrozmówcy lub jego brak. Brak jest wtedy, gdy ubiór w ogóle nie pasuje do okoliczności. Jeśli ubierzemy się w kolorowe rzeczy na pogrzeb to oznaka właśnie braku szacunku.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż komunikacja niewerbalna jest ważniejsza czasami od werbalnej. Na prawdę nie trzeba nic mówić, aby inni byli w stanie odczytać nasze aktualne emocje.